Villacryl Thermo Press - termoplastyczny materiał do protez elastycznych. Charakterystyka, zalety, instrukcja stosowania

Villacryl Thermo Press - termoplastyczny materiał do protez elastycznych. Charakterystyka, zalety, instrukcja stosowania

 

W poprzednim artykule opisano materiał termoplastyczny ThermoSens firmy Vertex Dental. Tekst ten cieszył się dużym zainteresowaniem, zatem przyszła pora opisać konkurencyjny materiał do protez elastycznych, którym jest rynkowa nowość, Villacryl Thermo Press od firmy Everall7. W tekście opisane zostały jego charakterystyka, zastosowanie oraz technika pracy. Przedstawiona została również cała linia materiałów Thermo Press przydatnych do pracy z protezami elastycznymi.

 

Charakterystyka materiału Villacryl Thermo Press

Prezentowany materiał jest owocem wieloletniej współpracy działu badań i rozwoju firmy Everall7 z technikami protetyki dentystycznej. Villacryl Thermo Press to wysokiej jakości tworzywo oparte na mikrokrystalicznym poliamidzie do techniki wtryskowej. Zarówno tworzywo elastyczne, jak i pozostałe materiały i akcesoria z linii produktowej Thermo Press to gwarancja stabilnej barwy, idealnie gładkiej i błyszczącej protezy po obróbce, a finalnie doskonale dopasowanej protezy. Materiał ten charakteryzuje się bardzo niską chłonnością płynów w jamie ustnej pacjenta. Wpływa to pozytywnie na komfort użytkowania protezy zębowej oraz utrzymywanie higieny. Brak monomeru resztkowego sprawia, że proteza wykonana z Villacrylu Thermo Press nie wywołuje reakcji alergicznych. Specjalnie dobrane właściwości materiału sprawiają, że wykazuje on optymalną elastyczność i twardość, a jednocześnie pozostaje odporny na pęknięcia. Laboratorium techniki dentystycznej doceni to tworzywo za łatwość obróbki i polerowania. Produkt jest dostępny w czterech kolorach: 0, T2, T3 oraz T4.

Zastosowanie materiału Villacryl Thermo Press

Tworzywo to posiada szerokie zastosowanie w protetyce. Specjalna mikrokrystaliczna struktura poliamidu dobrze sprawdza się we wszystkich protezach osiadających. Villacryl Thermo Press dedykowany jest zatem do protez całkowitych i częściowych, mikroprotez, a także elementów retencyjnych w protezach szkieletowych, szyn retencyjnych oraz utrzymywaczy przestrzeni. Tworzywo w postaci granulatu zapewnia uniwersalność zastosowania i ekonomię materiału. Technik sam precyzyjnie odmierza niezbędną ilość tworzywa do wykonania wtrysku uzupełnienia protetycznego.

Villacryl Thermo Press instrukcja stosowania

Stosując się do zaleceń producenta i wykonując wszelkie czynności zgodnie ze sztuką, technika pracy z tym materiałem jest niezwykle efektywna i satysfakcjonująca. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednich parametrach wtrysku. Pierwszym parametrem jest czas topnienia materiału, który jest zależny od wielkości protezy, czyli ilości topionego materiału. Mały nabój, zawierający do 13 gramów materiału, należy topić 15 minut. Czas topnienia materiału w średnim naboju (do 17 gramów) to 19 minut, a w dużym naboju (do 25 gramów) 27 minut. Zalecana temperatura wtrysku to 275 - 285 stopni Celsjusza, natomiast ciśnienie wtrysku nie powinno być niższe niż 7,5 bar. Czas chłodzenia to minimum 15 minut. Należy pamiętać, że parametry wtrysku mogą się różnić w zależności od wydajności i rodzaju użytej maszyny wtryskującej.

Linia produktów Villacryl Thermo Press

Villacryl Thermo Press 250g w granulacie - tworzywo do samodzielnego napełniania pustych tub. Gwarantuje on uniwersalność zastosowania oraz ekonomię materiału. Zapewnia precyzyjne odmierzenie potrzebnego do wtrysku tworzywa do wykonania uzupełnienia protetycznego. Dostępny w kolorach 0, T2, T3 oraz T4.

Villacryl Thermo Press w gotowych kartridżach - materiał oferujący większą swobodę działania i oszczędność czasu. Pakowany w warunkach próżniowych granulat dostępny jest w tubach o średnicy 22, 24 i 25 milimetrów, w rozmiarze M (17 gramów tworzywa) i w rozmiarze L (25 gramów tworzywa).

Villacryl Thermo Iso-Clear - jest to wysoko wydajny transparentny lakier światłoutwardzalny do izolowania modeli gipsowych od wtryskiwanego tworzywa poliamidowego. Dzięki odpowiedniej płynności i gęstości zapewnia idealnie gładką powierzchnię. Pokrycie modelu tylko jedną warstwą lakieru gwarantuje jego efektywną izolację, środek ten nie wykazuje żadnej adhezji do poliamidu. Dodatkowo lakier Thermo Iso-Clear jest odporny na wysoką temperaturę.

Tuby aluminiowe - uniwersalne jednorazowe tuleje do samodzielnego napełniania materiałem termoplastycznym. Specjalnej konstrukcji korek gwarantuje bezpieczeństwo i niezawodność wtrysku tworzywa. Tuby są kompatybilne z wieloma rodzajami wtryskarek. Dostępne są tuleje o następujących wymiarach: średnica 22mm (długość 90mm lub 120mm), średnica 24mm (długość 80mm lub 110mm) oraz średnica 25mm (długość 75mm lub 100mm).

Villacryl Thermo Multi Spray - uniwersalny smar w spreju do tulei i puszek. Po rozpyleniu preparat ten tworzy cienką warstwę poślizgową smaru, odporną na działanie wysokich temperatur. Gwarantuje ochronę komory grzewczej wtryskarki przed zatarciem oraz zapewnia bezproblemowy wtrysk materiału. Nie zawiera rozpuszczalników i spala się bezresztkowo. Nadaje się do stosowania w każdym typie wtryskarki, a dodatkowo może być stosowany jako środek konserwujący puszki wtryskowe.

4shine Polishing Powder - syntetyczny wysoko wydajny proszek do polerowania tworzyw termoplastycznych i akryli. Charakteryzuje się zróżnicowaną wielkością i ostrokonturowością ziaren, dzięki czemu pozwala efektywniej wypolerować protezę na wysoki połysk.

Dostępne są dwa warianty ścieralności:

          4shine polishing powder regular - proszek średniościerny,

          4shine polishing powder hard - proszek mocnościerny.

 

Więcej informacji dostępnych na stronie firmy Everall7.