Vertex ThermoSens - nowoczesny materiał do protez elastycznych. Charakterystyka, zastosowanie, instrukcja obsługi

Vertex ThermoSens - nowoczesny materiał do protez elastycznych. Charakterystyka, zastosowanie, instrukcja obsługi

Alternatywą dla tradycyjnych akrylowych protez zębowych są coraz częściej wybierane przez pacjentów protezy elastyczne. Rynek materiałów stomatologicznych oferuje obecnie wiele różnych typów tworzyw termoplastycznych. W tym artykule przedstawiony zostanie materiał Vertex ThermoSens, jego cechy, zalety oraz zastosowanie. W tekście odpowiemy również na najczęstsze pytania dotyczące techniki pracy z tym materiałem.

Charakterystyka materiału Vertex ThermoSens

Opisywane tworzywo nie jest bynajmniej rynkową nowością. W ciągu kilku lat zdążyło zdobyć uznanie najbadziej wymagających techników dentystycznych oraz pacjentów. Protezy wykonane z tego materiału cechują się dużą wytrzymałością na pękanie. Dzięki swojej elastyczności tworzywo to pochłania energię, gdy proteza upada na podłogę. W odróżnieniu od akrylu proteza nie ulega uszkodzeniu. Struktura tworzywa ThermoSens umożliwia wykonanie bardzo cienkich, dobrze dopasowanych płyt protez, co przyczynia się do zwiększenia komfortu pacjenta. Kolejną zaletą materiału jest integracja kolorystyczna. Metodą barwienia tworzywa podczas procesu produkcyjnego jest metoda koloryzowania w trakcie mieszania i tworzenia koralików. Wpływa to na równomiernie rozprowadzony kolor w trakcie procesu wtrysku. Technologia ta zapobiega powstawaniu różnych nienaturalnie wyglądających przebarwień. Dużym atutem protezy wykonanej z materiału Vertex ThermoSens jest bardzo dobre dopasowanie jej w ustach pacjenta. Wpływ na to ma minimalny skurcz tworzywa o wartości poniżej jednego procenta, gdzie w przypadku protezy akrylowej jest on rzędu ośmiu procent. Wymieniając pozytywne cechy materiału należy pamiętać o jego biokompatybilności. Podczas wykonywania protezy z tworzywa ThermoSens nie dodaje się do niego monomeru. Jest to dobra wiadomość dla pacjentów wykazujących objawy alergiczne na tworzywa akrylowe lub podobne związki chemiczne. Finalnie, proteza wykonana z omawianego materiału jest całkowicie neutralna alergicznie. Ponadto, ze względu na wysoką gęstość strukturalną tworzywa, nie absorbuje ona różnych substancji oraz płynów. Dzięki temu proteza jest odporna na przebarwienia, niezależnie od tego czy pacjent jest miłośnikiem kawy, czerwonego wina czy palaczem nikotyny.

Zastosowanie materiału Vertex ThermoSens

Ze względu na swoje właściwości i szereg zalet, materiał Vertex ThermoSens znajduje szerokie zastosowanie w protetyce stomatologicznej. Całkowite protezy zębowe z tego tworzywa cieszą się dużym uznaniem wśród pacjentów, ponieważ nie zawierają one monomeru resztkowego. Nie wywołują one zatem objawów alergicznych, powodowanych często przez akrylowe protezy zębowe. Vertex ThermoSens wykorzystywany jest również do wykonywania częściowych protez szkieletowych oraz częściowych protez termoplastycznych. Wyrób taki cechuje się niewielką wagą oraz jest pozbawiony nieestetycznych metalowych klamer. Niewidoczność protezy oraz trwałość i odporność na przebarwienia sprostają wymaganiom większości pacjentów.

Wyniki testów wytrzymałościowych materiału Vertex ThermoSens

Laboratorium wykonało 4 testy porównawcze tworzywa Vertex ThermoSens. Pierwsze doświadczenie - test wytrzymałości Charpy'ego, jest to standardowy eksperyment mający określić ile energii pochłania dany materiał w trakcie pękania. Badanie wykazało, że ThermoSens daleko wyprzedził swoją konkurencję, a wyniki zestawiono na poniższym wykresie.

Drugim wykonanym testem było badanie elastyczności. Zaobserwowano tutaj wyższą sztywność materiału ThermoSens niż w przypadku nylonu. Jednocześnie jest on tworzywem wystarczająco elastycznym, aby dopasowywać się do głębokich podcieni. Podczas użytkowania protezy zębowej z materiału Vertex ThermoSens nie występuje efekt uboczny "pływania" protezy w czasie żucia.

W trzecim eksperymencie wyznaczono wykres histerezy, które wykazały wysoką trwałość protez zębowych wykonanych z materiału ThermoSens. Po wykonaniu pięciu tysięcy odgięć klamry, zachowała ona swoją pierwotną pozycję. Wynika stąd, że w przeciągu 5 lat użytkowania protezy nie wystąpi potrzeba wykonania reperacji.

Czwartym testem była próba twardości. Eksperyment wskazuje jaką ilość energii jest w stanie zaabsorbować materiał zanim dojdzie do pęknięcia. Tworzywo Vertex ThermoSens wykazało bardzo zadowalający rezultat w porównaniu do testowanej konkurencji. Wyniki badania zestawiono w tabeli.

 

Instrukcja obsługi Vertex ThermoSens. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jaki rodzaj gipsu wykorzystuje się do zalewania puszek w pracy z materiałem Vertex ThermoSens?

Zalecane jest stosowanie gipsu 3 klasy twardości.

Ile kanałów wtryskowych należy zrobić przy wykonywaniu protezy całkowitej?

Podczas puszkowania protezy całkowitej technik musi wykonać tylko jeden kanał wtryskowy, który umieszcza w środkowej części puszki.

Czy trzeba wykonać otwory retencyjne w sztucznych zębach przed wykonaniem wtrysku materiału?

Wykonanie retencji w każdym zębie w kształcie litery "T" jest bardzo ważną czynnością preparacyjną. Zapewnia ona maksymalne łączenie sztucznego zęba z materiałem ThermoSens. Preparacje wykonuje się specjalnym wiertłem.

Jakie jest zalecane ciśnienie przy wtryskiwaniu materiału ThermoSens?

Należy zastosować ciśnienie 6,5 bar / 94,3 psi.

Do jakiej temperatury należy wygrzać tworzywo ThermoSens?

Zalecana temperatura to 290°C.

Czy wcześniej należy wygrzać puszkę ThermoSens?

Tak, zaleca się wygrzewanie puszki wraz z tubą wypełnioną materiałem ThermoSens.

Ile czasu wygrzewać kartridź z tworzywem przed wtryskiem?

W celu uzyskania najwyższej jakości pracy zalecane jest wygrzewanie naboju z materiałem przez 18 minut.

Jak długo przebiega proces studzenia przed otwarciem puszki po skończonym wtrysku?

Puszkę należy studzić w temperaturze pokojowej przez co najmniej 30 minut. Następnie technik powinien umieścić ją w chłodnej wodzie na 20 minut.

Jakimi narzędziami i instrumentami obrabiać materiał Vertex ThermoSens?

Do wykańczania powinny wystarczyć te same narzędzia do obróbki co w przypadku akrylu. Występują natomiast specjalne dedykowane do tego materiału instrumenty.

Czy podczas procesu obróbki tworzywo ThermoSens odkształca się?

Proces obróbki tego materiału jest dość zbliżony do obróbki akrylu. Należy pamiętać jednak, aby nie przegrzać materiału wiertłem obrabiając go zbyt długo w jednym miejscu. Tworzywo termoplastyczne pod wpływem wysokiej temperatury może się odkształcić.

Jak polerować protezę z tworzywa ThermoSens?

Do polerowania zalecane jest używanie specjalnych syntetycznych proszków polerskich.

W jaki sposób dokonać zmiany ustawień temperatury, czasu nagrzewania i czasu chłodzenia we wtryskarce Vertex ThermoJect 22?

Należy wybrać program "Z", który umożliwia ustawienie tych parametrów.

Czy możliwe jest anulowanie programu uruchomionego we wtryskarce Vertex ThermoJect 22?

W celu przerwania programu trzeba wcisnąć dwukrotnie zielony przycisk "Enter".

Czy jest możliwość ręcznego kontrolowania wtryskiwania materiału po zakończeniu czasu nagrzewania?

Tak, proces wtryskiwania nie zacznie się dopóki belka ochronna nie będzie przestawiona. Należy jednak pamiętać, że zbyt długi czas wygrzewania materiału w kartridżu może spowodować odbarwienie się tworzywa.

W jakich urządzeniach można przeprowadzić proces wtryskiwania materiału ThermoSens?

Materiał można stosować we wszystkich wtryskarkach, które posiadają odpowiednie parametry w zakresie temperatury i ciśnienia wtrysku.

Czy możliwe jest dostawienie zęba/klamry lub wykonanie naprawy protezy z materiału ThermoSens?

Przy użyciu materiałów do łączenia jest możliwość wykonania reparacji z wykorzystaniem procesu wtryskiwania. W tym celu należy wyjść z woskiem około 1-2 milimetry poza granicę istniejącego obszaru w protezie. Pozwoli to na osiągnięcie odpowiednio wytrzymałego połączenia.

Do czego stosowany jest produkt Vertex ThermoFlow?

Izolator Vertex Thermoflow jest to płyn izolujący gips od materiału termoplastycznego ThermoSens.

Co to jest Vertex Thermo Fusing Liquid?

Płyn Vertex Thermo Fusing jest preparatem stosowanym przy pracy z tworzywem ThermoSens w zakresie napraw, podścieleniach i rebazacji.

Jaka jest cena Vertex ThermoSens?

Aktualna oferta znajduje się pod linkiem: Vertex ThermoSens cena

 

Artykuł opracowano na podstawie materiałów firmy Vertex-Dental B.V.