Protezy zębowe - jakie są ich rodzaje oraz którą wybrać - Poradnik pacjenta

Protezy zębowe - jakie są ich rodzaje oraz którą wybrać - Poradnik pacjenta

 

Mimo rozwiniętej stomatologii i ortodoncji bywa, że pacjent traci ząb lub nawet kilka zębów, których nie da się już uratować. Z pewnością ubytki w uzębieniu sprawiają pacjentowi dyskomfort, ale względy estetyczne nie są jedynymi, dla których należy udać się po protezę zębową. Pacjent powinien uczynić to również ze względów medycznych. W tym artykule przedstawiono jakie rodzaje protez dostępne są na rynku, czym się różnią oraz jaką protezę wybrać dla siebie.

 

Proteza elastyczna wykonana z materiału Villacryl Thermo Press

Rodzaje protez zębowych

Po pierwsze, protezy należy podzielić na częściowe oraz całkowite. W zależności od tego jakie ubytki zębowe w jamie ustnej ma pacjent, lekarz stomatolog doradzi, którą protezę należy wybrać. Można również podzielić protezy zębowe ze względu na sposób umieszczania ich w jamie ustnej. Mamy tu do wyboru protezy stałe, których pacjent nie jest w stanie sam zdjąć, a także protezy ruchome, pozwalające na łatwe pozbycie się ich z jamy ustnej. Protezy stałe montowane są do części zębowej pacjenta bądź do wyrostków zębodołowych. Protezy ruchome zaś umiejscawiane są na dziąśle. Warto pamiętać o tym, że protezy ruchome są jedynie czasowym rozwiązaniem problemów pacjenta, albowiem należy je wymieniać co kilka lat. Jest to spowodowane zużywaniem się materiału, a także zmianami jakie zachodzą z wiekiem w jamie ustnej pacjenta.

Czy NFZ refunduje protezy zębowe?

Do protez częściowych można zaliczyć protezy akrylowe, szkieletowe oraz nakładkowe. Proteza akrylowa jest najtańszym wyborem w przypadku braków w uzębieniu, ale niekoniecznie najwygodniejszym. Akryl jest tworzywem sztucznym, które w jamie ustnej pacjenta stanowi ciało obce, do którego należy się przyzwyczaić. Proteza ta nie przypomina prawdziwych zębów, często powodując dyskomfort u pacjentów. Zaletą tej protezy zębowej jest fakt, że można ją wykonać za stosunkowo niewielkie pieniądze, a nawet można postarać się o jej refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Protezy szkieletowe są to protezy zębowe dość stabilne w porównaniu z protezami akrylowymi. Metalowy szkielet protezy opiera się na zdrowych zębach, przez co odciąża dziąsła pacjenta. Jest ona droższa niż proteza akrylowa, ze względu na materiał użyty do jej wykonania. Protezy nakładkowe, zwane inaczej overdenture to protezy przypominające protezy całkowite, a różnica polega na ich mocowaniu. Przytwierdzane są one do uzębienia pacjenta, nie do dziąsła.

Protezy akrylowe a protezy elastyczne

Całkowite protezy zębowe można podzielić, ze względu na materiał z jakiego są wykonane, na akrylowe oraz elastyczne. Protezy akrylowe osiadające, najpopularniejszy wybór pacjentów, utwierdza się za pomocą specjalnych preparatów mocujących do dziąsła. Modną ostatnimi czasy alternatywą, może być proteza elastyczna, w tym nowoczesna proteza acronowa lub nylonowa. Jest to nowość na rynku stomatologicznym, a jej cechą charakterystyczną jest innowacyjny materiał z jakiego została wykonana. Protezy acronowe są elastyczne, a zarazem odpowiednio sztywne. Nie powodują dyskomfortu u pacjenta zwłaszcza podczas uśmiechania się, ponieważ klamry mocujące są także wykonane z acronu i stanowią integralną część protezy zębowej.

Cena protezy elastycznej a akrylowej

Jak widać wybór protez zębowych jest duży, a pacjent decydujący się na jej wykonanie stoi przed niemałym dylematem. Czy wybrać tradycyjną protezę akrylową, a może nowoczesną wykonaną z elastycznego tworzywa. Niezależnie jednak od wyboru należy pamiętać, aby protezę dobierać tak, aby przede wszystkim spełniała ona swoją funkcję w sposób należyty, sprawiała pacjentowi jak najmniejszy dyskomfort i prezentowała się estetycznie. Ceny protez wahają się w zależności od regionu Polski. Przykładowo w Białymstoku będzie to kwota od 600 zł za akrylową protezę zębową. Cena takiej protezy w Warszawie może wynieść nawet 800 do 1000 zł. Cena protezy elastycznej to już wydatek rzędu 2000 złotych.