Korony porcelanowe – zalety licówek na zęby – Poradnik pacjenta

Korony porcelanowe – zalety licówek na zęby – Poradnik pacjenta

 

Braki w uzębieniu, przebarwienia, a także uszkodzenia zębów mogą być przyczyną wystąpienia dyskomfortu u pacjenta. Często osoba ta niechętnie się uśmiecha, a nawet zaprzestaje spotkań z innymi osobami. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi nam nowoczesna stomatologia, która oferuje porcelanowe korony na zęby, których wygląd chcemy odświeżyć. W niniejszym artykule odpowiedziano na najczęstsze pytania pacjentów, dotyczące koron na zęby, między innymi jak przebiega wykonanie, na ile zębów zakłada się korony oraz ile kosztują licówki na zęby.

Przykład korony wykonanej z ceramiki

Co to jest korona porcelanowa?

Jeżeli stan zęba nie pozwala na jego odbudowę, na przykład ze względu na próchnicę, lekarz dentysta może zaproponować nam wykonanie korony porcelanowej lub korony kompozytowej. Jest to nakładka na ząb, która wykonana w kolorze pozostałych zębów, przywraca uzębieniu właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. W odróżnieniu od protezy zębowej, licówka zęba jest przyklejana na stałe specjalnym cementem. Korony to trwałe, bezpieczne i szybkie rozwiązanie, aby przywrócić pacjentowi komfort życia, a jego zębom dawny blask. Licówki na zęby wykonuje się u osób dorosłych w każdym wieku, również u pacjentów w podeszłym wieku.

Na ile zębów nakłada się korony?

Zwykle wykonanie licówki na ząb zajmuje pacjentowi dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej stomatolog pobiera wycisk, który następnie jest przekazywany do laboratorium protetycznego. Technik dentystyczny, wykorzystując zaawansowane materiały ceramiczne opracowuje koronę, która założona u pacjenta wygląda niemal jak w pełni naturalny ząb. Na drugiej wizycie stomatolog dopasowuje koronę porcelanową i jeżeli wszystko jest dobrze, cementuje ją do zęba. Najczęściej, aby uzyskać doskonały efekt zaleca się wykonanie od czterech do dziesięciu koron na zęby, szczególnie w przednim odcinku. Możliwe jest również założenie pojedynczej licówki w sytuacji, gdy pacjent chce poprawić wygląd tylko jednego zęba.

Ile kosztują licówki na zęby?

Należy pamiętać, że koronę zębową wykonuje się na ząb który został wyleczony i wzmocniony. Taki ząb poddaje się szlifowaniu, a dopiero później nakładana jest na niego licówka Jeżeli natomiast uszkodzony lub chory ząb został usunięty, na jego miejscu można wykonać implant zwieńczony koroną porcelanową. Koszt wykonania korony porcelanowej może różnić się w zależności od wielu czynników. Na ostateczna cenę wpływ będą miały m.in. czasochłonność i skomplikowanie zabiegu, a także materiały użyte podczas leczenia. Przybliżona cena licówki porcelanowej może wynosić od 600 nawet do 1500 zł za sztukę. Warto jest więc zapytać o ofertę w kilku gabinetach stomatologicznych.

Jak dbać o korony zębowe?

Jeżeli już spełniliśmy swoje marzenie o licówkach zębowych i możemy cieszyć się pięknym uśmiechem, należy zadbać o higienę. Dużą zaletą koron porcelanowych jest to, że na ich gładkich powierzchniach odkłada się znacznie miej osadu niż na zębach naturalnych. O korony porcelanowe należy dbać, tak jak o pozostałe zęby, regularnie myjąc je szczoteczką do zębów i czyszcząc przestrzenie zębowe nicią dentystyczną. Podsumowując, korony porcelanowe to dobre rozwiązanie dla pacjentów zainteresowanych poprawieniem względów estetycznych i funkcjonalnych uzębienia. Wykonanie licówek nie jest jednak tanie, ale jeżeli ma ono podwyższyć komfort życia, warte jest przemyślenia.