W dobie pandemii Covid-19 temat dezynfekcji jest szeroko omawiany nie tylko przez środowiska medyczne, ale również przez wiele innych osób, które aby móc funkcjonować musiały dostosować się do panujących wymogów sanitarnych. Od półtora roku środki środki ochrony oraz dezynfekujące towarzyszą nam na co dzień, w pracy czy też w domu, w sklepie czy podczas wizyty u lekarza czy stomatologa. Przywracanie do normalnego funkcjonowania miejsc publicznych, takich jak sklepy, szkoły czy gabinety lekarskie nie jest proste, ponieważ wymogiem stało się jeszcze większe dbanie o higienę w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. W tym artykule przyjrzymy się jak gabinety stomatologiczne i pracownie protetyczne przystosowały się do obecnych wymogów sanitarnych.
Do zadań gabinetu stomatologicznego czy pracowni protetycznej należy zapobieganie zakażeniom. Jest to uregulowane ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. 2008 nr 234 poz. 1570) [4]. Zatem jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że proces zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusów, w tym wirusa COVID-19, wymaga od personelu medycznego szerokiej wiedzy z zakresu dekontaminacji, czyli innymi słowy usuwania bakterii, wirusów, wszelakich drobnoustrojów, które mogą występować w gabinecie czy pracowni protetycznej. Stosowanie podstawowych środków ochronnych takich jak rękawiczki, maseczki jednorazowe, środki dezynfekujące, codzienna dezynfekcja powierzchni oraz narzędzi stomatologicznych i protetycznych, pozwalają na zachowanie higieny i bezpieczeństwa w gabinecie stomatologa czy protetyka. Największą popularnością wśród rękawiczek jednorazowych, cieszą się rękawiczki nitrylowe i lateksowe. Jeśli chodzi o inne środki ochrony osobistej, maseczki na twarz, w tym maseczki chirurgiczne i przyłbice zaliczają się do niezbędnych elementów w gabinecie stomatologicznym i pracowni protetycznej. Główną zasadą utrzymania higieny oprócz dezynfekcji jest przede wszystkim częste mycie rąk (przed i po każdej wizycie pacjenta w gabinecie), stosowanie jednorazowych środków ochrony osobistej (maski ochronne, przyłbice, fartuchy czy okulary ochronne) jak i środków ochrony pacjenta, czyli podkładów medycznych, śliniaków z kieszonką, jednorazowych kubeczków, itd.
Ze względu na duże zróżnicowanie narzędzi stomatologicznych, na wyposażeniu gabinetu stomatologicznego powinien być zawsze sprzęt taki jak autoklaw, który służy do sterylizacji narzędzi. Używane płyny do dezynfekcji powinny być różne, w zależności od dezynfekowanego sprzętu czy też powierzchni. Innego rodzaju środka dezynfekującego użyjemy do czyszczenia narzędzi przecinających skórę, tj. narzędzi wysokiego ryzyka, a innych do narzędzi średniego ryzyka, mających jedynie styczność z błoną śluzową pacjenta. Dlatego nie można ograniczyć się wyłącznie do jednego środka dezynfekującego. Wiodącym producentem środków do dezynfekcji w Polsce jest firma Medisept, w ofercie której znajdziemy szereg interesujących nas pozycji, od żeli antybakteryjnych przez płyny dezynfekujące do rąk, płyny do mycia podłóg w gabinetach , a kończąc na specjalistycznych środkach do dezynfekcji narzędzi i powierzchni. Wybierając odpowiedni środek do dezynfekcji należy pamiętać, aby miał on działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.
Jeśli chodzi o pracownie protetyczne, wszystkie wymienione powyżej metody dezynfekcji, stosowane w gabinetach stomatologicznych, mają zastosowanie w pracowniach protetycznych. Dodatkowo, w celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa, u protetyków stosuje się dezynfekcję łyżek służących do pobierania wycisków alginatowych i silikonowych. Również same wyciski podlegają dezynfekcji zanim zostaną przekazane z gabinetu stomatologicznego do pracowni protetycznej. Wszystko to ma na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa zarówno protetykowi, dentyście, jak i samemu pacjentowi.