Czyszczenie protez zębowych – Poradnik pacjenta

Czyszczenie protez zębowych – Poradnik pacjenta

Protezy zębowe, tak samo jak naturalne zęby wymagają codziennej pielęgnacji. Jednak higiena protezy znacząco różni się od czyszczenia jamy ustnej z naturalnym uzębieniem. Jedyną cechą łączącą jest fakt, że zęby naturalne jak i te sztuczne należy myć często, najlepiej po każdym posiłku. W tym artykule dowiesz się dlaczego protezy zębowe nie mogą być czyszczone w ten sam sposób co zęby naturalne oraz jakiś środków do czyszczenia używać.

 

 

Czyszczenie protezy zębowej z kamienia

Higiena protezy zębowej jest podstawą do utrzymania jej w dobrym stanie przez cały okres użytkowania przez pacjenta. Każdą protezę należy wymieniać średnio co 5 lat, ale w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji, takiej jak polewanie protezy gorącą wodą lub stosowanie pasty do zębów, okres ten może się znacząco skrócić. Jak zatem odpowiednio zadbać o higienę protezy? Wybór produktów i sprzętów do czyszczenia protez jest obecnie duży. Mamy do wyboru szczoteczki, myjki soniczne, proszki do czyszczenia, płyny i pasty. Największym problemem w utrzymaniu higieny protezy jest odkładający się kamień i osad. Regularna pielęgnacja odpowiednimi środkami zagwarantuje pacjentowi higienę i ładny wygląd nawet kilkuletniej protezy.

Domowe sposoby czyszczenia protezy zębowej czy specjalistyczne środki?          

Po pierwsze, zwróć uwagę na rodzaj posiadanej protezy. Protezę akrylową należy myć wodą, lecz nie może być to wrzątek, który powoduje odkształcanie się jej. Należy myć ją po każdym posiłku szczoteczką do tego dedykowaną o miękkim włosiu. Unikaj stosowania pasty do zębów w celu wyczyszczenia protezy, produkt ten nie jest dedykowany do higieny protez zębowych ze względu na swoje właściwości ścieralne, które niszczą protezę. Eksperci z zakresu protetyki odradzają również szereg domowych sposobów, takich jak stosowanie sody, octu i kwasku cytrynowego. Substancje te mogą spowodować trwałe uszkodzenie akrylu i powstanie nieestetycznych przebarwień. Jedynym środkiem, który większość z nas ma w domu, a zastosowanie jego nie będzie miało negatywnych skutków, jest woda utleniona. Jej silne właściwości utleniające sprawiają, że bardzo skutecznie odkaża ona akrylową protezę zębową.

Preparaty do czyszczenia protez zębowych polecane przez protetyków

Na rynku dostępnych jest wiele dedykowanych środków do utrzymania higieny protez zębowych, w tym do protez elastycznych i protez acronowych. Takim produktem jest chociażby proszek MultiClean, który rozpuszcza się w wodzie, a następnie przy pomocy ultradźwiękowej myjki sonicznej do czyszczenia protez czy szczoteczki, domywa protezę we wszelkich trudnodostępnych miejscach. Popularnym i skutecznym preparatem jest również produkt Denture Cleaner firmy Everall7. Zaletą tego środka jest to, że występuje on zarówno w formie płynu, jak również w formie proszku do samodzielnego przygotowania roztworu. Podsumowując, dbanie o protezę zębową jest równie ważne jak dbanie o naturalne uzębienie. Do pielęgnacji protezy należy używać bezpiecznych, sprawdzonych preparatów, a nie domowych sposobów, które mogą uszkodzić lub odbarwić na stałe naszą protezę.